İbradı Ormana Düğmeli Evler & Altınbeşik Mağarası & Kestane HasadıGünübirlik

Turumuz Hakkında

Doğa Harikası Ormana Dümeli Evler - Altınbeşik Mağarası Görülmeye değer Yerler.

 
Yetişkin
100 TL
Çocuk (5 - 12 yaş arası)
80 TL
Bebek (0 - 4 yaş arası)
Ücretsiz

Müşteri Hizmetleri

+90 850 205 37 65 +90 242 237 64 97 +90 535 548 51 57

Size özel hizmetlerimiz

TalyaTur ailesi olarak müşterilerimizin fikirleri ve düşüncelerini önemsiyoruz. Bu sebeple hizmetlerimizin kalitesini maksimumda tutmaya çalışıyoruz.

- Transfer Hizmeti
- Rehberlik Hizmeti
- 7/24 E-Posta Desteği
- Call Center Desteği 7/24
- Danışmanlık Hizmeti
- Ulaşım ve Aracılık Hizmetleri
- Online Bilet Hizmeti
- Konaklama Hizmetleri

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

  • Gezi Güzergahındaki Tüm Ulaşımlar
  • Sabah Kahvaltısı (Serpme köy Kahvaltısı)
  • Öğle Yemeği (Alabalık - Köfte - Tavuk Seçmeli Yemek)
  • Rehberlik
  • Altınbeşik Mağarası Giriş Ücreti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Restaurantlarda Alınan İcecekler
  • Extra Harcamalar

TUR PROGRAMI

 Antalya Çıkışlı Günübirlik

Sabah 06.30 Evinize En Yakın Ana Caddelerden Alınarak Turumuza Başlıyoruz.

Yolumuza Serik Manavgat Karayolu Üzeri Ibradı ya hareket ediyoruz. 

Manavgat Çayı Kenarında Math Cafe de Serpme Köy Kahvaltısı molamız 45 dakika olacaktır. 

Kahvaltı dan Sonra Ormana Köyüne Hareket ediyoruz. Buradan ilk Önce  Altınbeşik Mağarasına gidiyoruz. 

Altınbeşik Mağarası Girişinde Botlara binerek Mağara Gezimizi Gerçekleştiriyoruz.  Altınbeşik Mağarası Ziyaretimiz Sonrası Ormana Köyüne Dönüş

Ormana Köyü Düğmeli Evler Gezimize Köyün Sokaklarında Devam Ediyoruz. 

Düğmeli Evler Gezimizin Bitiminde İbradı Merkezdeki Restaurantımızda Öğle Yemeğimizi Alıyoruz.

Yemekten sonra Panoromik İbradı Gezisi ve 1.100 Yıllık Tarihi Kestane Agacı Ziyaretini Gerceklestiriyoruz. Kestane Ağaçlarından Kestane Toplama Hasad Yapacağiz 

Taze Kestane Almak İsteyen Misafirlerimiz Kestane Alabilir. Köyde Alışverişi Yapacağiz

İbradı Gezimiz Sonrası Antalya ya Hareket ve Bir Başka Turda Görüşmek Dileğiyle Hoşçakalın.

 

TUR ÜCRETİ

KİŞİBAŞI         100 TL

04-12 ÇOCUK     80 TL

00-03 ÇOCUK     FREE

ÖNEMLİ NOTLAR

 ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI

Kuruluşu: 1994

Alanı: 1.156 ha.

Konumu: Antalya ili, İbradi (Aydınkent) ilçesine 7 km. uzaklıktaki Ürünlü köyünün yaklaşık 5 km. güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer almaktadır.

Ulaşım: Antalya-İbradi-Ürünlü köyü yolu ile gidilip, Ürünlü köyünden Altınbeşik Mağarası’na yaya olarak 1 saatlik yürüyüş ile ulaşılabilmektedir.

Kaynak Değerleri:  Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden almaktadır. Torosların bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahiptir. Tersiyer ortalarında meydana gelen şiddetli kıvrımları, bu dönemin sonunda şiddetli dikey yükselmeler izlemiştir. Jeolojik bindirmeler, büyük kırıklar ve derin kazılmış vadiler bu hareketli jeolojik geçmişin sonucudur.

 Altınbeşik Mağarası Üst Kretase yaşlı kireçtaşları içinde kırıklar üzerinde oluşmuştur. Mağara üst üste 3 seviyede gelişmiştir. En alt ve orta seviye yağışlı mevsimlerde aktif, en üst seviye ise devamlı kurudur.

Altınbeşik Mağarası daha kuzeyde bulunan Eynif Polyesi’nin ve civarındaki bir dizi daha küçük polyelerin yer altına intikal eden sularının toplanarak tahliye edildiği bir ana yeraltı deresi görevini görmektedir. Güz aylarında mağara içinde çok miktarda durgun göletler vardır. Mağara içindeki kum ve çakıl birikintilerinden, kayalar üzerindeki akıntı oyuklarından bahar aylarında orta ve alt seviyeden debisi kuvvetli yeraltı derelerinin aktığı anlaşılmaktadır.

Altınbeşik Mağarası’nın aktivitesini tamamen yitirmiş olan üst seviyesinde, tabanda kaya blokları dikkati çeker, bunların yanında dikit ve sarkıt oluşumları da vardır. Orta seviyenin tabanı daha çok dere yatakları özelliğini taşır. Burada kaya blokları geniş yerler kaplar, yer yer kum ve çakıl depoları ile traverten oluşumları görülür. Mağaranın girişinden itibaren ilk 200 m mağaranın alt seviyesini oluşturur ve burası devamlı su altındadır.

Alt seviyenin bitiminde 40 m’lik dik bir çıkış vardır. Bu çıkış ve bitişik duvarlar beyaz renkli kalın travertenlerle kaplıdır. Mağaranın en güzel bölümünü burası oluşturmaktadır.

Ayrıca, Altınbeşik Mağarası’nın çevresindeki zengin flora ile karst topoğrafyasının vahşi güzelliği milli parkın peyzaj değerlerini oluşturmaktadır.

Görünecek Yerler: Milli parkın başta görülmesi gerekli yeri, Altınbeşik Mağarası’dır. Ancak bu saha; belirli düzenlemeler ve önlemler alındıktan sonra ziyaretçilerini kabul edebilecektir. Bunun yanında Manavgat Vadisi’nin sunmuş olduğu doğal güzellikler ziyaretçilerin hafızasında iz bırakacak niteliktedir. Ayrıca; milli parka ulaşırken uğrak noktası olan Ürünlü köyü yöresel mimarisi ile ziyaretçileri etkilemektedir.

ORMANA

Toros dağlarının çok keşfedilmemiş bir yerleşimdir.

Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı bu köy tarihi yığma taştan inşa edilmiş evleri ve antik yunanlılardan kalma kalıntılardan dolayı DÜĞMELİ EVLER ve ERYMNA antik kenti olarak da bilinir.

ORMANA’da 300 den fazla tarihi ve herhangi harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapılmış evler, katran ağacından monte edilmiş iskeletiyle yıllara meydan okuyor.
Köyde evlerin tarihi silueti neredeyse bütünüyle korunmuş, 2012 nin nisan ayında Çekül Vakfının TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNE üyeliği kabul görüp bu köyün doğal güzelliği ve tarih kokan her köşesi bir kez daha tescillenmiştir.
Altınbeşik Mağarası, Antalya-Konya kervansaray yolu ve Tol Han kalıntıları, Eynif Ovası ve vahşi Yılkı atları, Erymna Antik Kenti, Düğmeli Evler, Çiriş bitkisi, ince kabuklu Çavuş üzümü, Kardelen çiçeği, Kuzugöbeği mantarı, Ormana Dokuması ve Torosların Karadağ bölgesi Ormana’nın trekking ve kültür Turizm’i için ideal bir yer olmasını mümkün kılıyor.

UZÜMDERE KANYONU

·         antalya ibradı'da bulunan ve içinden manavgat ırmağının kollarından birinin geçtiği doğa harikası kanyon. kanyonun içinden baktığınızda heybetli toroslar insana kendini daha bir küçük hissettirir. hes falan yapılmadan gidip görmekte fayda var.