Lavanta Tarlaları & Kiraz Hasadı

İletişime Geç!
  • Telefon:
  • 0535 548 51 57
  • 0850 205 37 65
  • 0242 237 64 97
  • 0242 237 63 97
  • 0533 916 14 19
Tıklayın Biz Sizi Arayalım

Hemen Rezervasyon Yapın

Hesaplama Aciklama.

Tarih
Yetişkin
Çocuk
1.Çocuk
2.Çocuk
a
Lavanta Tarlaları & Kiraz Hasadı Hakkında Genel Bilgiler

 TUR PROGRAMI

 

20-21 Haziran 2020 

 

 

GÜNÜMÜZÜN “ŞEHİR İNSANINI” ÖZLEDİĞİ ALANLARA GÖTÜRMEK, UNUTMUŞ OLDUĞU DOĞAL TATLARI HATIRLATMAK, NEŞE İÇİNDE OLACAĞI FAKLI BİR GÜN YAŞATMAK İÇİN DÜŞÜYORUZ YOLLARA…

✓ MORA KESMİŞ LAVANTA TARLALARINDA GÖZ BANYOSU YAPMAK, LAVANTA KOKUSUNU İÇİMİZE ÇEKMEK, BİR LAVANTA İŞLİĞİNİ ZİYARET ETMEK ÇOK ZEVKLİ OLACAK…

✓ KİRAZ AĞACINDAN KİRAZ TOPLAMA KEYFİNİ HEP BERABER YAŞAYACAĞIZ - ULUBORLU KİRAZ FESTİVALİNE KATILACAĞİZ

 

Sabah 06:30 da katılımcılarımızı belirtilen noktalardan aldıktan sonra güzel bir gün geçirmek üzere yola çıkıyoruz.

Dağlarda, 1.000-1.800 metre arasındaki yüksekliklerde yetişen lavantayı yakından tanımak için Burdur Gölü manzaralı bir köy olan Kuyucak’a doğru Torosları aşıp, yol alıyoruz. Burası morun her tonunun görülebildiği, uçsuz bucaksız lavanta tarlalarıyla adeta cennetten bir köşe. Büyüleyici güzellikteki lavantaları aracımızdan görmeye başladıktan sonra lavanta kokuları etrafımızda hızla dönen rüzgârla birlikte akarken, sadece araçla yol almak tabii ki yeterli olamaz. Bir an önce bu doğal güzelliklerle kucaklaşabilmek için mola veriyor, ilk ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Bahçe girişine kurulmuş olan çadırda Lavanta çayı eşliğinde, lavantanın geçmişi ve hikâyesi hakkında bilgi alıyoruz. 25 yıldan uzun süredir bu işle uğraşan, işin ehli çiftçilerden hem tüm ayrıntıları öğreniyor, hem de sohbetleşme imkânı buluyoruz. Ardından da lavantalarla kurduğumuz göz temasının bir tık ötesine geçiyor ve kendi ellerimizle lavanta hasadı gerçekleştiriyoruz. Bu esnada lavantaları fotoğraflıyor, ciğerlerimiz dolana kadar lavanta kokusunu içimize çekiyor ve de çiçek denizinin keyfini çıkarıyoruz.

Bahçede yaşadığımız bu benzersiz deneyim sonrasında, hasat sonrası işlemlerin yerinde görülebileceği lavanta işliğine geçiyoruz. Güzel kokulu çiçeklerin geçtiği bu işlemi, bölgenin uzman bir yerlisinden dinlemek bu bahçenin bize sunduğu emsalsiz imkânlardan bir tanesi daha… Hasat edildikten sonra 1-2 gün güneşte bırakılıp, kurutulmuş lavantalar burada başaklarından ayrılıyor, elekten geçiriliyor ve işlenmeye hazır hale getiriliyor. Geleneksel yöntemlerle damıtma(distilasyon ) işlemine tanık oluyor, kazanın altına odun koyarak biz de bu evrede olaya dâhil oluyoruz.Lavanta ürünleri hakkında bilgi alıp, alışveriş imkânı bulduktan sonra bir sonraki hedefimiz olan kiraz bahçelerine doğru aracımızla yola çıkıyoruz. .

Keyifli geçen lavanta bahçelerinden sonra tarih ve kültür kokan Uluborlu’ya geçiyoruz.

Ardından ise yem yeşil doğa içerisinde, ağaçlar altında öğle molamızı veriyoruz. Keyifle geçen öğle molamızın ardından ise asıl köye geliş amacımız olan konuya geliyor sıra; kiraz toplamak!

Kıpkırmızı rengiyle, vazgeçilmez lezzetiyle birçoğumuzun en sevdiği meyvelerden birisi olan kiraz ile yakından tanışmak için seyahatimize devam ediyoruz!

Rehberimiz eşliğinde Uluborlu Kalesi, Uluborlu tarihi konakları, eski hamam ve camileri gördükten sonra belediyenin kiraz tarlalarına giderek Uluborlu Belediyesinin sıcak ve samimi ortamında ağırlanıyoruz.

“Cennetten çıkma meyve” denildiğinde akla ilk gelmesi gereken isim “kiraz” olsa gerek… Kirazın tadını, şeklini, faydasını ve güzelliğini herkes bilir de, dalından koparma ve yemyeşil sapları ile sepete koyma zevkini, herkes bilemez. İşte tam bu noktada kirazı market ya da pazar tezgâhından almak yerine dalından toplamak için yaptığımız bu turun önemi ortaya çıkıyor. Bu özel aktivite hem bize geçmişte yaşadıklarımızı hatırlama imkânı sunacak, hem de çocuklarımızın ekranlarda görüp tanıdığı kiraz ağaçlarıyla birebir tanışmalarını sağlayacak!

Toplama işlemine geçmeden önce gerekli bilgileri alıyoruz: bazı ağaçlar var ki; meyvesi toplanırken çok hırpalanırsa, bir sonraki yıl çok daha az meyve veriyor. Bu ağaçların başında da kiraz ağacı geliyor. Onun için kirazı toplarken, yaprağını koparmamak, dalını kırmamak, yalnızca kirazı sapı ile toplamak gerekiyor. Tüm detayları öğrendikten sonra özenle gerçekleştireceğimiz kiraz toplama işlemini başlatıyoruz. Bir yandan kirazları dalından koparıp sepetlerimize dolduruyor, diğer yandan da şarkılar söyleyip, sohbetler ediyoruz. Doya doya kiraz yiyeceğimiz bu harika serüvenin sonunda, topladığımız kirazları evimize götürebilir, sevdiklerimize armağan edebiliriz. Kısa bir zaman için de olsa unutulmaz bir serüven yaşadığımız Uluborlu’dan ayrılıyoruz bir sonraki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

 

ULAŞIM + TARLA GİRİŞİ +  ÖĞLE YEMEK DAHİL  : 220 tl 

05 - 12  ÇOCUK         200 TL

00 - 04 ÇOCUK       FREE ( kucakta yemeksiz )

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Ek Bilgiler

Genel Şartlar

İptal Şartları

Vize Bilgileri

Lavanta Tarlaları & Kiraz Hasadı Hakkındaki görüşleriniz

Benzer Turlar